Jak Filip z konopi | FILM.ORG.PL

Jak Filip z konopi

Artykuły o filmach, publicystyka filmowa / 14/05/2011
Rafał Oświeciński
14.05.2011


Ile to już razy słyszeliśmy, że oto pojawia się jakieś niezwykle zdolne aktorskie dziecko? Za Oceanem takich młodych aktorskich gwiazd jest na pęczki, lecz najczęściej jest to zachwyt chwilowy, a kiedy młode gwiazdy wyrastają z bycia słodkimi chłopczykami/dziewczynkami, zainteresowanie nimi spada i zostaje przeniesione na nowy obiekt zachwytów.

W końcu pamiętamy jak jeszcze niedawno rozpływaliśmy się nad Abigail Breslin, która w „Małej miss” czarowała swoim urokiem, a obecnie o niej ani widu, ani słychu. O Haleyu „I see dead people” Joelu Osmencie zapomnieli już chyba wszyscy. Do niedawna palmę pierwszeństwa wśród dzieci dzierżyła Dakota Fanning, która w „Człowieku z ognia” przyćmiła Denzela Washingotna, a w „Wojnie światów” Toma Cruise’a. Teraz jednak jej dorosłe role nie cieszą się takim uznaniem, a pałeczkę przejęła po niej jej młodsza siostra Elle, która znakomicie partnerowała Stephenowi Dorffowi w „Somewhere”. Oprócz niej aktualnie liczą się także Saorise Roonan, która od czasu „Pokuty” regularnie pojawia się w głośnych produkcjach, Chloe Moretz, którą przebojowymi rolami w „Kick-Ass” i „Pozwól mi wejść” z hukiem weszła do panteonu gwiazd, oraz Jaden Smith, który jako nowy „Karate Kid” osiągnął zaskakujący duży sukces, w czym pomógł mu na pewno status bycia synem gwiazdora kina akcji.
A jak na tym polu prezentuje się Polska? U nas niestety mamy wielki dar do błyskawicznego tracenia młodych aktorskich talentów, których i tak u nas niedostatek. Znakomita współpraca z dziećmi zawsze cechowała Jana Jakuba Kolskiego. Urocza Wiktoria Gąsiewska z jego „Jasminum” pojawiła się później w „Katyniu” oraz „Afonii i pszczołach”, a także na jakiś czas dołączyła do ekipy „Rodziny zastępczej”, ale obecnie słuch o niej zaginął. Zobaczymy jaki los spotka Marcina Walewskiego, który także u Kolskiego znakomicie zagrał w „Wenecji” i póki co kilka produkcji z nim jest w trakcie produkcji. Niestety trudno mi przywołać więcej zdolnych polskich dzieci-aktorów, gdyż albo niestety nie posiadają one odpowiedniego warsztatu, a przede wszystkim talentu, który pozwalał by na zapamiętanie ich na dłużej, albo najczęściej lądują szybko w serialach, gdzie skutecznie hamuje się ich karierę. Oby ten los nie spotkał tego o kim przede wszystkim jest ten tekst.
Filip Garbacz – zapewne nie wszystkim to nazwisko coś mówi, ale warto je zapamiętać, gdyż jeżeli, jego kariera potoczy się w odpowiedni sposób ma szansę zostać kimś więcej niż jednorazową ciekawostką. O urodzonym w roku 1994 w Zgierzu chłopcu, głośno zrobiło się po tym jak w 2009 roku otrzymał nagrodę za najlepszy debiut aktorski na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, za rolę w filmie Roberta Glińskiego „Świnki”. Niestety trafiło się to akurat w najlepszym od dawna roku dla filmowej Polski w którym niemałe zamieszanie powodowały znakomite i niezwykle świeże na tle innych produkcji „Rewers”, „Dom zły” i „Wojna polsko ruska”. W całym tym zamieszaniu „Świnki” były mocno pomijane przez dystrybutorów, premierę przekładano wielokrotnie, pamiętam nawet, że swego czasu zwiastun „Świnek” widziałem przed seansem „Nine: Dziewięć”, czyli grubo ponad rok temu. Niestety z czasem sprawa ucichła i wszystko wskazywało na to, że film odłożono na półkę. Swoją drogą Robert Gliński ma spore problemy z dystrybutorami, gdyż jego poprzedni film „Benek”, który wszedł na ekrany kin w ubiegłym roku na dystrybucję czekał 3 lata. Takim sposobem o wyjątkowości roli Garbacza mogli tylko zaświadczyć ci którzy widzieli go na Festiwalu.
Prawdziwym debiutem dla szerszej publiczności była dla niego jego duża rola numer 2 w „Matce Teresie od Kotów”. Stworzył tam niezwykle autentyczny duet z Mateuszem Kościukiewiczem, który po „Wszystko co kocham”, wypracowuje sobie coraz mocniejszą pozycję w polskim kinie. Co prawda nieco przyćmił on swojego młodszego kolegę, ale trzeba przyznać, że z niezwykle trudnego zadania aktorskiego, Garbacz wyszedł obronną ręką. Tym którzy nie widzieli filmu przypomnę, że opowiada on opartą na faktach historię dwóch braci, którzy zamordowali swoją matkę. Garbacz pojawiał się w kolejnych produkcjach. Zagrał drugoplanową rolę w „Glasgow” Piotra Subbotko, krótkometrażowej polsko-duńskiej koprodukcji „Teddyboy” oaz komedii romantycznej „Maraton tańca”, która w kinach pojawi się w czerwca tego roku. Jednak co najważniejsze od przyszłego piątku widzowie w Polsce w końcu będą mogli zobaczyć na własne oczy osławione „Świnki”.
A powiem szczerze, że film ten warto zobaczyć właściwie tylko i wyłącznie dla roli Garbacza. Sam film, mówiący o prostytuowaniu się nieletnich dla pieniędzy, nie pokazuje sobą nic nowego i powiela utarte schematy pokazane wcześniej w równie przeciętnych „Galeriankach”. Jednak rola Garbacza jako Tomka wynosi ten film o kilka poziomów wyżej. Jest to kreacja (nie zawaham się nazwać tego kreacją!) niezwykle złożona i autentyczna. Jest wiarygodny zarówno jako chłopiec, którego z rodziną łączą skomplikowane i trudne relacje, który para się każdej pracy by zarobić trochę grosza, a jednocześnie jest wiarygodny w swoim uczuciu do poznanej na dyskotece Marty, dla której jest w stanie zrobić wszystko, ale jednocześnie wiele jej zachowań powoduje jego rozgoryczenie. W końcu zachwyca także jako chciwego, pazerny i bezwzględny wrak człowieka(?). Szkoda jedynie, że Gliński, każe mu wypowiadać tak sztucznie brzmiące dialogi, a słaba fabuła doprowadza w końcu do tak bzdurnych sytuacji jak SPOILER przejęcie przez Tomka interesów w mieście czy też końcowe zabicie jednego z bohaterów KONIEC SPOILERA. Ale o dziwo jego zacięta twarz, jakby żywcem zdjęta, z jakiegoś chłopaka z nizin społecznych, która wcale nie wymaga rozbudowanej mimiki by przekazać wszystkie emocje, daje nam gigantyczną ilość filmowego autentyzmu.
Rzadko się zdarza, żeby rola i to dziecka aż tak znacząco wpływała na poziom filmu, dlatego zachęcam do zapoznania się z filmem. No i trzymania kciuków za Filipa, który jeśli nie zostanie wciągnięty w żadne serialowe patrzydło ma szansę dojść bardzo daleko.
Rafał Oświeciński

Rafał Oświeciński

Celuloidowy fetyszysta.
Kino istnieje nie tylko dla rozrywki. Powinno budzić emocje. Powinno szokować ibulwersować. Powinno bez skrupułów zmuszać mózg i serce do wytężonej pracy. Dlatego wolę nieudane eksperymenty od udanych średniaków tworzonych od linijki.
Rafał OświecińskiPrzeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Pixar - firma, filmy, filmiki

Następny tekst

To będzie bardzo krótka notkaOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE