GRUDZIEŃ Z FANTASY - DRAGONHEART | FILM.ORG.PL

Ostatni smok – dwadzieścia lat później
Maciej Niedźwiedzki
30.05.2016


Tekst z archiwum film.org.pl.

Można tego filmu nie znać, ale…

Film Roba Cohena trudno zaliczyć do czołówki filmowej fantastyki. Efekty specjalne, w roku 1996 nominowane do Oscara, rażą dziś niedopracowaniem i tandetnością, scenariusz kuleje – jest często naiwny i dziecinnie niepoważny. To doprowadza mnie do wniosku, że Ostatni smok znacznie lepiej obroniłby się jako film animowany, od początku dedykowany jedynie najmłodszym. Niestety, twórcy postawili na kino aktorskie i prawdopodobnie dlatego zawiedli. W Ostatnim smoku można zarzucić wiele zarówno logice postępowania postaci, jak i ich wiarygodności psychologicznej. Kluczowy bohater filmu – smok Draco (o głosie Seana Connery’ego) – znacznie lepiej pasowałby do świata dziecięcej animacji, zresztą pozostała rzesza stereotypowych postaci również czułaby się tam lepiej. Reżyserem filmu nie był wybitny autor czy choćby solidny rzemieślnik. Obraz ten pozbawiony jest własnego charakteru, niewiele go wyróżnia, miejscami łatwo go pomylić z produkcją telewizyjną.

Bardzo wiele przemawia za tym, aby zaraz po seansie szybko o tym filmie zapomnieć. Nie oferuje on obecnie zbyt wielu atrakcji wizualnych, nie zwodzi fabularnie, nie porywa reżyserskim warsztatem i inscenizacją. Jednak w jego prostocie tkwi jakaś poczciwość. Złe wykonanie nie zabiło szczerości intencji twórców. Dzięki temu Ostatni smok podnosi na duchu, pozwala uwierzyć w istnienie Dobra. Dodatkowym plusami są kreacja Davida Thewlisa jako Einona i konstrukcja postaci Bowena (Dennis Quaid), który jako jedyny wyłamuje się z konwencjonalnej i przewidywalnej historii. Jego buntownicza, hochsztaplerska postawa jest widoczną polemiką z mitem rycerza. Bowenowi przyjrzymy się jednak później.

Fabuła

Akcja Ostatniego smoka umieszczona jest w epoce średniowiecza. Chłopi buntują się przeciw staremu, despotycznemu królowi. W tym samym czasie Bowen uczy fechtunku młodego księcia, następcę tronu – Einona. Prócz władania mieczem lekcje obejmują również zagadnienia dotyczące honorowej postawy oraz wyznawania właściwych wartości. Treningi przerywa przybycie posłańca, który informuje Bowena o wezwaniu do królewskiej armii mającej stłumić bunt. Bohater odmawia, ale młody Einon wyrywa się i pędzi na pole bitwy. Bowen postanawia za nim podążyć. Stary król zostaje zabity na oczach swojego syna – ten natychmiast do niego podbiega, wyrywa mu koronę, a następnie zostaje poważnie zraniony. Matka Einona zabiera go do jedynego miejsca, gdzie można go uratować – jaskini, w której mieszka smok dysponujący mocą uzdrawiania. Einon zostaje wyrwany z objęć śmierci. Niestety, ogromnym kosztem. Młodzieniec porzuca idee, które starał się mu zaszczepić jego opiekun, i przeistacza się w sadystycznego tyrana przewyższającego okrucieństwem swojego ojca. Bowen uznaje, że taki stan rzeczy jest winą działań smoka, dlatego poprzysięga zemstę i postanawia wyeliminować cały smoczy ród.

dragon

Po zakończeniu prologu przenosimy się kilkanaście lat do przodu, aby śledzić losy Bowena realizującego swoją przysięgę. Gdy rycerz spotyka Draco, czyli tytułowego „ostatniego smoka”, postanawia ubić z nim interes. Smok i Bowen mają inscenizować walki zakończone porażką gada. Bohater – ratując bezradnych, bezbronnych i przerażonych wieśniaków – otrzyma wtedy za swoje „poświęcenie” sakiewkę monet. Właśnie na tym etapie Ostatni smok jest filmem najciekawszym – polemizuje z utrwalonym wizerunkiem niezłomnego i honorowego rycerza. Produkcja przynajmniej na moment nabiera krytycznego charakteru i ucieka grzecznej, bajkowej i przewidywalnej konwencji.

O co chodzi Bowenowi?

Przyjaźń Bowena z Draco (na wyżej przedstawionych warunkach) od razu budzi wątpliwości. Jego sprzeciw wobec tyranii Einona dowodzi szlachetności, decyzja o walce z rasą smoków budzi szacunek. Jest w tym sporo ślepej brawury, ale dzięki temu on sam realizuje się jako rycerz i może sprawdzić się jako wojownik. Myślę, że wyznacza sobie tę misję nie tyle z gniewu, ale by mieć jakiś powód, by żyć. Natomiast wchodząc w komitywę z Draco wywraca wszystko do góry nogami. Oczywiście, gdyby ich przyjaźń zrodziła się w tradycyjny sposób, nie byłoby żadnej podstawy do oskarżenia rycerza. W tym przypadku jest jednak zupełnie inaczej. Draco i Bowen wchodzą w spółkę, by okradać nieświadomych wieśniaków. Już nie tylko Einon będzie się nad nimi znęcał i fizycznie torturował. Teraz również „poczciwy” Bowen będzie zabierał im pozostałą resztkę pieniędzy za fikcyjną walkę z „groźnym” smokiem.

dragon

Swoim zachowaniem Bowen zrywa z rycerskim etosem. Jest hipokrytą, koniunkturalistą i konformistą. Na tym etapie rozwoju fabuły trudno którejkolwiek ze stron kibicować. Bowen nie okazuje się wcale lepszy od bezwzględnego Einona. Dlatego warto obejrzeć Ostatniego smoka – by poznać uczucie towarzyszące momentowi, w którym ta poczciwa bajka zaczyna zmieniać kierunek i drażnić się z widzem. Ten ciekawy temat trochę jednak zbagatelizowano. Film szybko wraca na znane tory i jedzie już nimi do samego końca.

Co warto zapamiętać?

Na pewno rolę Davida Thewlisa, który wcielił się w postać dorosłego Einona. Jest to aktor o dość specyficznej urodzie: wyraźne rysy twarzy, niezwykle wysoki (193 cm), z charakterystycznymi rudymi włosami. Od samej już fizycznej strony tak prezentująca się postać wzbudza zainteresowanie. Poza tym Thewlis wyposaża Einona w mroczny, intrygujący temperament i ponurą seksualność. W swoim sadyzmie, nieco paradoksalnie, stara się zachowywać kulturalnie i elegancko. Najlepiej wybrzmiewa to w scenie, gdy przebywa w celi z uwięzioną Karą (Dina Mayer). Einon jest złym bohaterem, ale dzieje się tak całkowicie przez przypadek. Jest ofiarą splotu niefortunnych okoliczności. Nie jest świadomy, dlaczego ma w sobie tyle agresji i wyrachowania. To nie są jego naturalne cechy. Ktoś mu je narzucił i tak naprawdę jest ich więźniem. Einon jest ciekawie skonstruowanym bohaterem. Gdy tylko pojawia się ekranie, film od razu ożywa.

dragon

Wcześniej w tekście narzekałem na Draco, który w moim odczuciu wygląda sztucznie: nie czuć ani wagi tego zwierzęcia, ani jego potężnej siły. Od strony technicznej realizacji ten ważny bohater jest jednowymiarowy. Ma jednak głos Seana Connery’ego, który ratuje tę postać – nadaje jej dostojności, powagi, mądrości, tym samym udowadniając, że najlepiej sprawdza się w roli mentorów, duchowych przewodników czy autorytetów. Tytułowy smok nie jest jednak jedynie patetyczną, pomnikową postacią. Draco ma też w sobie sporo poczciwości, niewinności i dystansu do własnej osoby. Connery za pomocą samego głosu zbudował ciekawą postać, nasycił ją wieloma barwami i odcieniami. Technologia zawodzi, jednak aktor dodaje smokowi sporo od siebie, pozwalając odwrócić uwagę od wizualnej niedoskonałości.

Ostatni smok wywołuje mieszane odczucia. To film skierowany raczej do fanów filmowej fantastyki „magii i miecza”. Pozostali widzowie nie odnajdą w nim zbyt wiele.

Maciej Niedźwiedzki

Maciej Niedźwiedzki

W KMF od 2013 roku. Uwielbiam filmy Martina Scorsese i animacje Pixara. Interesują mnie europejskie filmy festiwalowe, animacje z całego świata i oczywiście wysokobudżetowe filmy amerykańskie (wyłączając produkcje Marvela, których nie lubię i nie rozumiem). Trzy najlepsze filmy w historii kina to "Ojciec Chrzestny II", "Brokeback Mountain" i "Wściekły byk".
Maciej Niedźwiedzki

Maciej Niedźwiedzki - ostatnie teksty: (zobacz wszystkie) • sdhs

  O człowieku coś ty tu powypisywał ;__;

 • Mefisto

  Najpierw Willow, teraz Dragonheart i znowu stek bzdur. Zrób mi tą przyjemność i wróć sobie do LOTRa, który jest przecież najpiękniejszy, najfajniejszy, super-hiper i w ogóle…

  • Schubert

   Widać takie pokolenie.

   Po przeczytaniu tego tekstu czuję się tak, jakby nastolatka próbowała mi wmówić, że Bieber jest bardziej superaśny niż te stare, głupie Pink Floyd.

 • bobzielarz

  Boże mój czemuś go opuścił (autora). Tekst pisany jak rozprawka przeciętnego ucznia LO, znośny ale do kosza.

  Pamiętam jak ten film wchodził do kin, efekty, głos Draco, niesamowita muzyka, a na końcu łezka w oku jak przy seansie „Króla Lwa”;). Jako baśń sprawdza się doskonale i w takiej konwencji powinno się czytać ten film. Proponuje autorowi uruchomić trochę wyobraźni bo tego też niewątpliwie wymaga „Grudzień z fantasy”.

 • MaciekP

  Zapewne przemawia przeze mnie sentyment, ale inaczej zapamiętałem ten obraz. Widać czas wybiela… Nie, wcale nie! Zmusiłem do współpracy magnetowid i odświeżyłem wiadomości. To wciąż jest cholernie fajny film! Z nader solidnym jak na swoje czasy CGI (które broni się także dzisiaj) i aktorstwem na poziomie. Oczywiście nie arcydzieło, ale porządna robota warta obejrzenia, nie bez przyjemności. IMHO, naturalnie :).

 • skimil

  I właśnie w ten sposób autor zmieszał z błotem jeden z moich ulubionych filmów fantasy. Nie mam pojęcia czemu miał służyć ten tekst ale z pewnością nie jest wart przeczytania. Po co to nachalne czepianie się? Kolejny duży minus dla autora za brak wzmianki o muzyce z filmu. „To the stars” jest utworem tak klimatycznym, że zasługuje na uwzględnienie przy opisywaniu.

 • drDigger

  Ani słowa o muzyce, którą wiele osób zna na pamięć. Za to dużo gimnazjalnego marudzenia zwieńczonego tym, że „pozostali widzowie nie odnajdą zbyt wiele”. Bzdura, bzdura, bzdura. To jest właśnie film dla tych co nie znoszą fantasy (jak ja).

  Coś tu jest nie tak w tych artykułach. Pisane na kolanie, bez serca, bez duszy. Ktoś tu odrabia pańszczyznę, a to chyba nie o to chodzi w takim cyklu. To nie ma zwyczajnie sensu.

  Skoro tak się dostało „Ostatniemu Smokowi”, to strach pomyśleć o „Nie kończącej się opowieści”… Takie filmy powinien recenzować ktoś, kto dorastał, gdy one wchodziły. Inaczej robią się z tego smuty i pierdy.

 • Eben

  Od jakiegoś czasu gdy tylko zobaczę na początku tekstu to zdjęcie robione chyba internetową kamerką to odpuszczam sobie czytanie i od razu zmierzam do komentarzy, które utwierdzają mnie w przekonaniu, że dobrze zrobiłem. Ciekawe jak wyglądają teksty, które redakcja odrzuca.

 • redon

  Bzdury, bzdury i jeszcze raz bzdury piszesz. Oglądałeś chociaż ten film? Bo jeśli tak to jakim cudem możesz pisać że Einon stal się „zły” z powodu Draco, on od początku był taki o czym najlepiej świadczą wyznania jego matki.Oczywiście są w filmie luki scenariuszowe ale to nie zmienia faktu że autor nie wie o czym pisze…

 • Karolina

  „To film skierowany raczej do fanów filmowej fantastyki „magii i miecza”.” A do kogo niby miałby być skierowany film fantasy???

 • Negatywny

  Ło matko kto to pisał? Koleś nie załapał główngo wątku
  fabularnego (Einon jest zły od zawsze), ocena moralna postepowania Bowena też
  nie ma nic wspólnego z filmem (ale zarzuty co do „logiki
  postępowania” i „wiarygodności psychologicznej” za to są).
  Efekty w swoim czasie zrywały beret i bronią się wspaniale do dziś. Za teksty
  typu „kulejący i dziecinnie niepoważny scenariusz” ktoś gościa
  powinien wychlastać pytą po czole. Jeden z moich ulubionych filmów, a jeśli
  chodzi o filmy fantasy to jest prawdziwy klasyk! Najlepszy tekst i tak na
  koniec o tym, że film o smoku, rycerzu i złym królu jest skierowany do
  miłośników fantastyki spod znaku „magii i miecza”. Może Conan też? :D
  Captain Obvious to the rescue!

 • drDigger

  Jeszcze parę słów ode mnie. Filmy, takie jak te w cyklu fantasy, które już mają swoje miejsce w historii, lepsze czy gorsze, one nie potrzebują recenzji. One już zostały zrecenzowane milion razy. Jeśli bierzecie się za takie filmy, jeśli chcecie je przybliżyć szerszemu (młodszemu?) gronu, to miejcie u licha coś ciekawego do powiedzenia. I niech pisze to ktoś, kto patrzy na te filmy z odpowiedniej perspektywy, koniecznie zapominając o filmach Jacksona czy serii o Potterze. Nie piszcie wypracowań na odwal się. To naprawdę nie ma sensu. Szkoda Waszego czasu.

 • SonnyCrockett

  Szczerze powiedziawszy to z tej recenzji nie dowiedziałem się w zasadzie dlaczego ten film jest słaby, aktorzy nieźli, fabuła niby prosta ale nieszablonowo potraktowana…WTF?
  Jedyny argument na „nie” to słaba jakość CGI smoka…które jest jednak uważane powszechnie za jedne z najlepszych efektów w historii, gdyż pomimo lat niezestarzały się ani trochę.
  WTF?

 • Darek Woysław

  Dość kontrowersyjny artykuł, ale w części się z nim zgadzam. Nie tak dawno powtórzyłem sobie seans tego filmu i muszę przyznać, że nie zrobił na mnie takiego wrażenia. Ot, taki film na niedzielne popołudnie. Nie ma tej klasy co „Willow”, a klimatem może buty czyścić „Niekończącej się historii” lub „Legendzie”. Co do porównań do LOTRa – nie ma co się dziwić. Trylogia ustawiła nowe standardy w kinowej fantasy i to nie tylko technicznie.

  • hanys

   No też się dziwie histerycznej reakcji niektórych komentujących. Nie jest to najlepszy film, a już na pewno nie żaden klasyk fantasy. Sentymenty na bok, nie ta loga co Willow, Legenda, nie mówiąc o LOTRach.

   • Eben

    Problemem nie jest to, że film autorowi tekstu się nie podobał tylko styl w jaki wyraża on swoje zdanie. Mnie przywodzi na myśl licealistę pozującego na intelektualistę, któremu jednak Bozia poskąpiła talentu do pisania.

 • Negatywny

  Dla kogo klasyk dla tego klasyk. Z jakiegoś jednak powodu
  pisze się o tym filmie do dziś. Nie znaczy to, że nic się nie może podobać
  bardziej, ale kiedy autorzyna rozmija się z prawdą w kwestiach tak
  elementarnych jak główny wątek fabularny to już chyba coś jest nie tak. Poza
  tym kiedy już film pojawia się tutaj w charakterze klasyka fantasy, a jedyne co
  robi autor to uzasadnia wyssanymi z dupy argumentami, że to c***wy film bo
  reżyseria, scenariusz i efekty są marne, to jest jakaś pomroczność jasna. Możemy
  wziąć highlandera i napisać, że reżyser nie jest nawet solidnym rzemieślnikiem
  (dorobek znacznie mniejszy niż Coena), że to film klasy B w najlepszym razie,
  efekty biedne, aktorsko broni się tylko Connery (znowu), bo główny bohater
  tylko patrzy spode łba, fabuła wtórna i w zasadzie to nie wiadomo o co chodzi,
  a w dodatku wszystko co robią to leją się na miecze, więc to taki film fantasy
  bez aspiracji, wyłącznie dla miłośników „magii i miecza”.

  • Darek Woysław

   O tym filmie się piszę głównie z jednego powodu: Smoka, który jest naprawdę świetnie wykonany. Jednak cały obraz sprawia wrażenie, jakby 75% budżetu poszło na tytułowego bohatera i na gażę Dennisa Quaida oraz Seana Connery’ego. Choć sam powyższy artykuł mógłby być nieco lepszy, to fakt…

   • Negatywny

    no popatrz, bo wg autora tego śmiesznego tekstu, to nawet smok nie jest dobrze wykonany

 • Artur Trzebny

  Scena, w której Einon wyrywa koronę swojemu umierającemu ojcu, najdobitniej mówi jakim wrednym skurwysynem gówniarz będzie w przyszłości. I nie jest to dzieło żadnego przypadku tylko paskudnego od kołyski charakteru. A co do Bowena i jego komitywy z Draco zawartej w celu skubania wieśniaków – cóż każdy orze jak może…

 • Szamian

  Przyznam się, że zaciekawiły mnie opinie i przemyślenia autora ale ta recenzja po prosti nagle się urywa…brakuje mi choćby wzmianki o niezłym i nieodżałowanym Pete Poteshwite. Choć intryguje mnie interpretacja postaci Einona to jednak również nie zgodzę się z autorem – nikt mu zła nie narzucił, on po prostu taki był a nauki Bowena szlag trafił (coś jak nauki Obi Wana odnośnie Anakina)

  • abadora

   Btw nauki Obi Wana odnośnie Anakina nie poszły na marne, gdyż jakby kolega nie zauważył w ostatniej części Star Wars Darth Vader uratował swojego syna. Kaboom!

   • Szamian

    Bardziej chodziło mi o to co działo się w Nowej Trylogii, Takie zobrazowanie po prostu nasunęło mi się jako pierwsze ;)

 • Magoo

  Minęły dwa lata, a recka jak ssała, tak ssie nadal :P


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Kraina oświeconych

Następny tekst

Finding Dory - pierwsza homoseksualna para w historii Disneya?OSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE