publicystyka filmowa

Griswoldowie znów na wakacjach

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

Wszystkim tym, którzy „uczyli się” amerykańskiego poczucia humoru z kaset VHS na seriach „Akademii Policyjnej”, „Golfiarzach” i „Pogromcach Duchów”, być może serce zabije szybciej. Po latach podchodów, spekulacji i plotek, wygląda na to, że w końcu do skutku dojdzie realizacja nowego filmu o przygodach szalonej i nieokiełznanej rodziny Griswoldów.

Zdaje się, że popularny w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych cykl, który był równie dużym hitem wypożyczalni co wyżej wymienione tytuły, ponownie pojawi się w kinach. Film będzie rebootem, ale i kontynuacją zarazem. Pierwsze skrzypce grał będzie Rusty, syn nestora familii Clarka. To on wpadnie na pomysł podróży do parku rozrywki ze swoją nie do końca dogadującą się rodziną, podobnie jak to miało miejsce przed wielu laty. Premierę zapowiedziano na na 2014 rok.

Będzie to już szósty film: po wycieczce do WallyWorldu (W krzywym zwierciadle: Wakacje), europejskiej eskapadzie (W krzywym zwierciadle: Europejskie wakacje), świątecznych przygodach (W krzywym zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju), pobycie w Las Vegas (Vegas Vacation) i spin-offie (W krzywym zwierciadle: Witaj Święty Mikołaju 2: Wyspiarska przygoda kuzyna Eddie’ego).

Miłość, jaką darzę tę serię, nie pozwala zupełnie trzeźwo spojrzeć na tę nowinę. W rolę Rusty’ego wcieli się Ed Helms, co jest strzałem w dziesiątkę. To gorące nazwisko. Po przebojowej serii „Kac Vegas” i kapitalnej roli Andy’ego w kończącym się właśnie serialu „Biuro”, „Wakacje” mogą stać się jego kolejnym hitem. Partnerować będzie mu, trochę zapomniana Christina Applegate.

Co istotne, z punktu widzenia starych miłośników tej komedii, zapowiedziano powrót Chevy Chase’a i Beverly D’Angelo. Niezwykle rzadko widziani na dużym ekranie (Chase jedynie w serialu „Community”), prawdopodobnie będą musieli zadowolić się małymi epizodami. Niestety, nic nie słychać o zatrudnieniu cichego bohatera cyklu, czarnej owcy rodziny czyli kuzyna Eddiego, który znakomicie ubarwił swą postacią drugi plan (zasłonę milczenia spuśćmy na koszmarny, telewizyjny spin-off). Czy Randy Quaid wróci? Gotów jestem podpisać jakąś stosowną petycję, by tak się stało.
Za kamerą mają stanąć debiutanci Jonathan M. Goldstein i John Francis Daley, którzy napisali scenariusze do całkiem dobrych „Szefów wrogów” i „Niewiarygodnego Burta Wonderstone’a”.

To się musi udać, a jeśli tak się stanie to może w końcu Warner odświeży zapowiadaną od 10 lat „Akademię Policyjną”? By osłodzić czas oczekiwania na premierę zapraszam do obejrzenia filmiku reklamującego HomeAway, „Hotel Hell Vacation” z 2010 roku, w którym można zobaczyć Griswoldów.

Ostatnio dodane