publicystyka filmowa

Filmy o (nie)zwykłym szaleństwie. ZESTAWIENIE NAJCIEKAWSZYCH TYTUŁÓW

Autor: Karolina Nos-Cybelius
opublikowano
Synu, synu, cóżeś ty uczynił (2009)

Mniej znany z filmów Wernera Herzoga z Michaelem Shannonem w roli głównej. Niespieszne kino dla cierpliwych. W sumie fabularnie niewiele się tu dzieje, ważniejsze jest ukazanie wnętrza bohatera, który stopniowo traci kontakt z rzeczywistością i popełnia makabryczną zbrodnię. Współczesna wariacja na temat mitu o Orestesie. Obraz oparty na faktach, stylistyką przypominający film dokumentalny. W roli matki tytułowego bohatera znana z Miasteczka Twin Peaks Grace Zabriskie.

Czy tych dwoje pozytywnych świrów pomoże sobie nawzajem?

Sucker Punch (2011)

Obraz wyróżniający się na tle zestawienia. Film fantastyczny, w którym szara rzeczywistość miesza się z fantazjami o bohaterstwie. Nie jest to wielkie kino, ale twórcom nie można odmówić tego, że w oryginalny sposób ukazali, jak ludzki umysł próbuje walczyć z klatką, w której umieszczono ciało. A ponieważ nie jest to zestawienie najlepszych, a najciekawszych filmów z motywem szaleństwa, nie może w nim zabraknąć filmu Zacka Snydera. Babydoll (Emily Browning) trafia do zakładu psychiatrycznego. Dziewczyna nie cierpi na problemy natury psychicznej, to sposób na pozbycie się jej przez okrutnego ojczyma. Kino komiksowe o potędze wyobraźni. Babydoll i jej przyjaciółki, pensjonariuszki psychiatryka/domu publicznego walczą z wrogami na dwóch planach, realistycznym i wyimaginowanym. Więcej o filmie TUTAJ.

Poradnik pozytywnego myślenia (2012)

Po wybuchu gniewu i dotkliwym pobiciu współpracownika Pat trafia do szpitala psychiatrycznego, gdzie diagnozują u niego zaburzenia dwubiegunowe afektywne. Po ośmiu miesiącach terapii mężczyzna próbuje wrócić do społeczeństwa, odzyskać żonę i przyjaciół. Ale nie odbywa się to gładko. Pat jest tykającą bombą zegarową, od euforii i „pozytywnego myślenia” w ułamku sekundy przechodzi do rozpaczy albo agresji. Na jego drodze staje kobieta, z pozoru normalna, ale w jakiś przewrotny sposób bardzo do niego podobna. Czy tych dwoje pozytywnych świrów pomoże sobie nawzajem? Bradley Cooper w roli zagubionego i zaburzonego mężczyzny. Na ekranie partnerują mu między innymi Jennifer Lawrence i Robert De Niro. Kilka Oscarów na koncie. Trzeba zobaczyć! O filmie Davida O. Russella przeczytacie też TUTAJ.

Sobowtór (2013)

Kolejny obraz zainspirowany klasyką literatury. Film Richarda Ayoade’a to mocno uwspółcześniona adaptacja Sobowtóra Fiodora Dostojewskiego. Przeniesiona do scenerii rodem z prozy Kafki i Orwella opowieść o dwóch identycznych mężczyznach i ich rywalizacji o miejsce we wszechświecie. Rozszczepienie jaźni czy prawdziwy sobowtór? Intrygujący film z Jessem Eisenbergiem w podwójnej roli. Pod wieloma względami znacznie bardziej niejednoznaczny i enigmatyczny od literackiego studium schizofrenii autorstwa Dostojewskiego. Więcej o filmie i literackim oryginale TUTAJ.

Głosy (2014)

Makabryczny horror komediowy o mężczyźnie cierpiącym na schizofrenię. Jerry (Ryan Reynolds) chodzi na terapię, bierze leki i prowadzi ustabilizowane życie. Do momentu, gdy przypadkowo zabija koleżankę z pracy. Od tej chwili zatapia się w odmętach szaleństwa, a widz obserwuje ni to horror, ni baśń o człowieku, który nie odróżnia już rzeczywistości od złudzenia. Zaskakująca gra aktorska Reynoldsa, rola zaburzonego Jerry’ego przypominają trochę kreacje Jima Carreya, ale mają w sobie więcej mroku. Niejednoznaczny film o mordercy, który trochę przeraża, ale bardziej budzi współczucie.

Na zakończenie trzeba wspomnieć, że do motywu szaleństwa często sięgają twórcy kina grozy. Nadal czynny bądź dawno opuszczony – a najlepiej nawiedzony – szpital psychiatryczny, w którym dzieją się dziwne rzeczy, to idealna sceneria dla filmowego horroru. Grave Encounters, Madhouse, Gothika, etc. Klaustrofobiczna przestrzeń i odmawiające posłuszeństwa zmysły – podobnych filmów są dziesiątki, ale to chyba materiał na odrębny artykuł.

W zestawieniu nie pojawiają się seriale, ale są dwa tytuły, które muszę przywołać. Królestwo Larsa von Triera i drugi sezon American Horror Story: Asylum. Kontrowersyjny duński reżyser w latach dziewięćdziesiątych powołał do życia najkoszmarniejszy i najbardziej tajemniczy szpital w historii kina, natomiast twórcy serii AHS z powodzeniem połączyli historię grasującego w latach sześćdziesiątych seryjnego mordercy z klimatycznym dreszczowcem o domu wariatów, do którego nikt nie chciałby trafić…

O czym zapomniałam? Jakie obrazy powinny się waszym zdaniem znaleźć w zestawieniu? Wpisujcie swoje propozycje, chętnie obejrzę jeszcze kilka obłędnych filmów z pogranicza normalności i szaleństwa.

korekta: Kornelia Farynowska

Ostatnio dodane