Dystrykt 10? Pierwszy zwiastun ELYSIUM | FILM.ORG.PL

Dystrykt 10? Pierwszy zwiastun ELYSIUM
Rafał Oświeciński
10.04.2013


Dobrego SF nigdy za wiele! 

W tym roku kilka znaczących premier będzie miało miejsce – za chwilę „Niepamięć”, za parę tygodni korespondujący z nim „After Earth” i kolejny „Star Trek” od J.J. Abramsa. Później utopijny „The Purge”, przygodowy „Riddick” i bardzo oczekiwana ekranizacja „Gry Endera”. W międzyczasie efektowny „Pacific Rim”, sequel „Igrzysk śmierci” oraz dwie komedie apokaliptyczne – „The World’s End” Edgara Wrighta i jajcarski „This is The End”. Mało? 

Większość z tych tytułów to klasyczne must-see, tym bardziej, że każdy z nich (no, prawie każdy) zapowiada się ciekawie i intrygująco oraz obiecuje niegłupi kinowy fun. Jednak najlepiej zapowiada się tytuł, którego powyżej nie wymieniłem – ELYSIUM. Drugi film Neilla Blomkampa, który dał światu wyśmienity „Dystrykt 9”, który, przypomnę, zajął 7. miejsce w naszym rankingu najlepszych filmów I dekady XXI wieku. Starcie „krewetek” z ludźmi było wybornym daniem składającym się z niebanalnej formy, znakomitej fabuły oraz efektownych akcji, tak przecież oczekiwanych po gatunku, do którego D9 przynależy.

„Elysium”, którego trailer i plakat poniżej, zapowiada się równie dobrze. To eksploracja podobnej konwencji – dwa skrajnie odmienne światy i próba przedostania się z jednego do drugiego. Slumsy, z których pochodzi główny bohater (Matt Damon), oraz Elysium, stacja kosmiczna, kraina szczęśliwości, zarządzana przez Jodie Foster. Nad tego typu koncepcją, która zapewne rozwinie się w kierunku walki o równość między światami, unosi się naiwny socjalistyczny smrodek, niemniej ambicję Blomkampa warto chwalić, tym bardziej, że film wygląda świetnie i obiecuje dużo dobrej akcji na Ziemi i w kosmosie,  wypełnionej ciekawymi efektami specjalnymi, które nie stanowią tła dla każdej sceny,  a jedynie naturalne tło uzupełniają.

8 sierpnia w Stanach, a u nas już tydzień później. Brawo UIP!

Rafał Oświeciński

Rafał Oświeciński

Celuloidowy fetyszysta.
Kino istnieje nie tylko dla rozrywki. Powinno budzić emocje. Powinno szokować ibulwersować. Powinno bez skrupułów zmuszać mózg i serce do wytężonej pracy. Dlatego wolę nieudane eksperymenty od udanych średniaków tworzonych od linijki.
Rafał Oświeciński


 • Mr.T

  Do listy czekających premier warto dorzucić „Gravity” – owiany tajemnicą projekt Alfonso Cuaron`a. Na „Elizjum” czekam od chwili ogłoszenia produkcji, osobiście cieszy mnie obecność w obsadzie Wagner`a Moury. Pozostaje czekać do wakacji. Racja, brawa dla dystrybutora, tym razem stanął na wysokości zadania!:)

 • janko

  To może być najlepsze sci-fi tego roku.

 • nixs

  czemu na plakacie przy czaszce ma przyczepioną starą chińską cyfrówkę??

 • Marek1983

  zapowiada się interesująco

 • Wezyr

  Zapomnieliście o The Colony.


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Hity i kity, czyli gdzie są pieniądze?

Następny tekst

Raj: wiaraOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE