publicystyka filmowa

Celine i Jesse w pierwszym zwiastunie

Autor: Rafał Oświeciński
opublikowano

Lato 1995 roku zmieniło w życiu wielu osób bardzo wiele. Właśnie wtedy, w gorące lipcowe popołudnie, można było wybrać się do kina na film, który potrafił na nowo zdefiniować pojęcie romantyzmu; który mógł przewartościować dotychczasowe postrzeganie tego, co zwie się miłością i seksem. „Przed wschodem słońca” było w emocjonalnej rewolucji idealne – inteligentne, inspirujące i… Zresztą, kto widział ten film mając lat kilkanaście nie może go nie pamiętać.

Krótko – pojawił pierwszy zwiastun do BEFORE MIDNIGHT, sequela BEFORE SUNSET, który był sequelem BEFORE SUNRISE. Seria Richarda Linklatera z Julie Delpy i Ethanem Hawkiem w rolach głównych to jeden z niewielu dowodów na sensowność tego typu kontynuacji, której celem nie jest żerowanie na portfelach widzów, ale ukazanie dojrzewania emocji. Tak, jak fizycznie zmieniali się Celine i Jesse na przestrzeni 18 lat, tak zmieniały się ich uczucia względem siebie – od szczenięcego zafascynowania i brawury, poprzez niepewność chwili, aż do…  No właśnie. Co pokazuje najnowsza, prawdopodobnie ostatnia odsłona ich spotkania po latach?

Mają już po blisko 40 lat, osiągniętą stabilizację życiową. Kim są dla siebie? Jak oceniają to, co się zdarzyło?

Bo jednak Jesse zdjął obrączkę.

Gdzie mogą być za chwilę? I czy warto tam być? Pewnie na te i na wiele innych pytań film odpowie i – jak sugerują festiwalowi krytycy, którzy film już widzieli – odpowiada na nie tak inteligentnie, błyskotliwie i niebanalnie, jak się można by spodziewać.

Czerwiec 2013 może na nowo otworzyć oczy.

 

Ostatnio dodane