Bella i Sebastian 2. Solidny film familijny | FILM.ORG.PL

Bella i Sebastian 2. Solidny film familijny

Film, który bez obaw mogą obejrzeć nawet najmłodsze dzieci. Prosta i dynamiczna opowieść, z której płynie kilka pożytecznych lekcji.
Pies i jego chłopiec
Karolina Chymkowska
06.12.2015


Pierwszą część kinowego przeboju o przyjaźni kilkuletniego chłopca i potężnego pirenejskiego psa górskiego obejrzało w Polsce ćwierć miliona widzów. Historia Belli i Sebastiana zawsze cieszyła się powodzeniem – od pierwowzoru książkowego począwszy, poprzez emitowany w latach 1965-1970 serial, na japońskiej animacji z lat 80. skończywszy. Nic dziwnego zatem, że film kinowy oczarował kolejne pokolenie młodych odbiorców.

Każdy, kto kocha swojego zwierzaka albo z całych sił marzy o jego posiadaniu, rozumie w pełni niezwykłą więź, jaka łączy Bellę i Sebastiana. Bezwarunkową psią miłość i całkowite oddanie, na które trzeba odpowiedzieć równie silnym uczuciem. Prawdziwa przyjaźń to rzadki skarb, a zaufanie zobowiązuje. Ważna lekcja, że pies to nie zabawka, tylko odpowiedzialność na lata, to dobra nauka dla dzieci od najmłodszych lat – i niestety, również dla niektórych dorosłych. Ci jednak pewnie się na ten film nie wybiorą.

O ile osią pierwszej części była przede wszystkim przyjaźń chłopca i psa, o tyle w drugiej – bardziej dynamicznej, chociaż chyba jednak nie tak emocjonalnej – Bella schodzi nieco na dalszy plan. Oczywiście, nadal jest niekwestionowaną gwiazdą, nie tylko dzięki wrodzonemu wdziękowi, ale i imponującej futrzastej urodzie, niemniej nie jest już główną bohaterką. W centrum wydarzeń znajdują się Sebastian i jego odnaleziony po latach ojciec Pierre, a przewodnim wątkiem jest dramatyczne poszukiwanie zaginionej przybranej ciotki chłopca, Angeliny.

Film Belle et Sébastien, l'aventure continu... Réalisé par Christian DUGAY. Pas d'Angelina ! L'Écot - 05/08/2014

Jest 1945 rok, Angelina wraca do domu po dwóch latach spędzonych na zaszczytnej służbie w ruchu oporu. Nie może się doczekać spotkania z bliskimi. Niestety, samolot niespodziewanie się rozbija, wybucha pożar, który ogarnia połowę lasu, i nikt nie ma specjalnej nadziei na odnalezienie ocalałych. Z wyjątkiem Sebastiana i jego przybranego dziadka Césara, którzy nie zamierzają się poddać i są nawet gotowi zwrócić się o pomoc do biologicznego ojca chłopca. Może i jest nikczemny i nieodpowiedzialny, ale przecież ma samolot i może wyruszyć na poszukiwania. Wszystko przebiega według łatwego do przewidzenia schematu – ani tatulo taki nikczemny, ani okoliczności jego rozstania z matką Sebastiana takie oczywiste.

FFilm Belle et Sébastien, l'aventure continu... Réalisé par Christian DUGAY. Passage fossé. Sollières - 26/08/2014

Zaskoczeni własnym istnieniem Sebastian i Pierre obwąchują się nieufnie, ale z czasem uczą się na sobie polegać i powoli odnajdują wzajemną bliskość, ponieważ – zero zaskoczenia – są do siebie po prostu bardzo podobni.

To kolejna wersja nieśmiertelnej opowieści o oswajaniu i odpowiedzialności za to, co się oswoiło – równie prawdziwa zarówno w odniesieniu do psa, jak i do człowieka. A odpowiedzialność bynajmniej nie jest łatwa: druga część Belli i Sebastiana to również opowieść o tym, że nie wolno się poddawać ani wątpić, kiedy w grę wchodzi dobro najbliższych. Pięknie obrazuje to niestrudzona wędrówka dziadka, gotowego bez odpoczynku iść przez dwa dni, by pomóc swojemu wnukowi, a potem cierpliwie cofnąć się po swoich śladach, ponieważ tak po prostu należy zrobić. Czasami trzeba iść bardzo długo i daleko, żeby zapewnić istnienie bezpiecznemu domowi, do którego można wrócić. Bardzo krzepiący (a jednocześnie zabawny) i piękny w swojej prostocie wątek z równie krzepiącym, pięknym i prostym zakończeniem.

Film Belle et Sébastien, l'aventure continu... Réalisé par Christian DUGAY. B & S font de la luge. L'Écot - 12/08/2014

Film jest zrealizowany z większym rozmachem niż jego poprzednik, ale też z większym poczuciem humoru. Co ważne, wszystkie sceny zagrożenia i niebezpieczeństwa są rozgrywane szybko i bez niepotrzebnego przedłużania emocji – dzięki temu można wybrać się do kina z najmłodszą pociechą bez obaw, że zacznie płakać w połowie seansu i nie zdoła się uspokoić przez pół nocy ze zmartwienia o pieska (i to, że pieskowi przecież nic się ostatecznie nie stało, jakoś wcale nie pomaga). Nie mniej istotny jest również fakt, że dziecięcy bohaterowie są w filmie traktowani przez dorosłych po partnersku i poważnie, ich emocje się liczą, a ich zdanie ma znaczenie.

Żeby jednak nieco zaprawić dziegciem tę beczkę miodu – polski dubbing jest mało strawny. Momentami zęby same zgrzytają i człowiek się skręca z poczucia żenady. Na szczęście dotyczy to przede wszystkim dorosłych aktorów, młodzi radzą sobie lepiej, szczególnie Magdalena Wasylik jako Gabriela.

Klasykiem kina dziecięcego Bella i Sebastian 2 raczej nie zostanie, ale w swoim gatunku to solidny, sprawnie zrealizowany i ujmujący film, idealny na wspólny rodzinny seans.

kino 3Bella wspiera swoich mniej szczęśliwych pobratymców wraz z fundacją Karmimy Psiaki. Ty też możesz!kino 2kino 1

Karolina Chymkowska

Karolina Chymkowska

Redaktor naczelny na film.org.pl.
Jestem filmowym profilerem. Kino to dla mnie przede wszystkim emocje. Bohaterowie. Niuanse. Półtony. Lubię wgryzać się pod powierzchnię, szukać tego, co niedopowiedziane.
Karolina ChymkowskaPrzeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Love the Coopers. Kochajmy się od święta

Następny tekst

James Horner – wspomnienieOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE