SMOLEŃSK – pierwszy zwiastun | FILM.ORG.PL

SMOLEŃSK – pierwszy zwiastun
Rafał Oświeciński
11.03.2016


– O co tu chodzi?

– To nie jest proste, a nawet wręcz przeciwnie.

To nie jest zwykły film. To stan umysłu. Oto nowy mit narodowy, który ma zburzyć dotychczasowe, spuścić je w kiblu. Oto polskie JFK, Wszyscy ludzie prezydenta i Z Archiwum X w jednym.

SMOLEŃSK zapowiada się wybornie. Oczywiście gdzieś tam cały czas tliła się nadzieja na to, że filmowe śledztwo będzie próbą szukania odpowiedzi przez zadawanie pytań i ciszę, która niejednoznacznie odpowiada.

O my, naiwni.

Pancerne brzozy, brednie, samobójstwa, podcięte przewody, partia rządząca – jesteśmy uderzani prosto w twarz nośnymi hasłami, które od razu ustawiają widzów po odpowiedniej stronie politycznego sporu. Bo właśnie polityka tu odgrywa najważniejszą rolę, a film wpisuje się idealnie w obecny spór: pozwala wzmocnić ideologiczną pozycję, naładować broń i rzucić się na przeciwnika. Idealne paliwo dla konfliktu, który rozpala umysły.

Kiedyś baliśmy się pytać o Katyń, teraz boimy się pytać o Smoleńsk.

Niesamowita jest ta bezpośredniość przekazu, ten patos, wielkie słowa. Żadnych niuansów, wątpliwości, oporów – tylko uderzenie w krocze z wyraźnym okrzykiem na ustach. Mamy was, dranie, niczego nie ukryjecie, nie zagadacie, nie udowodnicie.

Gorszy sort musi znać swoje miejsce.

15 kwietnia wszyscy w kinach.

 

 

Rafał Oświeciński

Rafał Oświeciński

Celuloidowy fetyszysta.
Kino istnieje nie tylko dla rozrywki. Powinno budzić emocje. Powinno szokować ibulwersować. Powinno bez skrupułów zmuszać mózg i serce do wytężonej pracy. Dlatego wolę nieudane eksperymenty od udanych średniaków tworzonych od linijki.
Rafał Oświeciński


 • Bob

  Tragedia. Absolutna tragedia.

 • mbbm

  Ale, że oni tak na serio?

 • Rafał Donica

  Pomijając już zupełnie kwestie polityczne i patrząc obiektywnie na ów zwiastun, to takiej łopatologii i tak drewnianego aktorstwa na próżno szukać nawet w polskich serialach.

 • Pawel

  0:56

 • bobzielarz

  Nie powinno się oceniać filmu przed seansem, no ale ku%# nie da się, no nie da. Dno i metr mułu. Jakby się postarali to mogło wyjść chociaż średnio, i powstałby film, o którym wszyscy by szybko zapomnieli. Jakiś pseudo-kryminał z serialowi gwiazdkami. Natomiast „trailer” jasno sugeruje, że ma na celu podzielić nasz kraj, na lepszych i gorszych. Lepsi to prawdziwi Polacy, wierzący w zamach i nienawidzący wszystkich i wszystkiego. Przecież takim językiem mówił Hitler! Ok pewnie przesadziłem, zaraz zaczną mnie szukać, odłączą od internetu i zamkną w ciemnej piwnicy. Także do kiedyś tam.

 • Mariusz Michalczyk

  Niezwykle stronniczy przekaz i bardzo drewniane aktorstwo. Tyle po zwiastunie można powiedzieć.

 • Darek Woysław

  Zwiastun nie zapowiada filmu, ale połączenie produkcyjniaka oraz „Trudnych spraw”. Liczę na to, że film w kinach przepadnie.

 • Artur Gralla

  A gdzie jest sztuczna mglą ?.Może powinni się zwrócić do carpentera.

 • Jakub Piwoński

  O Matko Przenajświętsza! Boję się.

  • rebelmale

   Ja też :/

 • Artur Szymański

  Desjudi, zluzuj majty. Żebyś chociaż czepiał się reżyserii, aktorstwa, zdjęć. Ale nie, Ty czepiasz się filmu, bo opowiada coś co Ci nie pasuje do powszechnej narracji. Znasz się na filmach jak mało kto na tym forum. Tego nie neguję, ale tu nagle taki hejt tylko dlatego, bo film przedstawia sprawy po nie twojej myśli? Człowieku, to tylko film! Nawet nie dokumentalny. Pokazuje jedynie inną niż powszechnie przyjęta wersję wydarzeń. Polecam maść na ból dupy.
  P.S. żeby nie było – nigdy nie głosowałem na PIS, a zdarzyło mi się dwa razy zagłosować na PO.
  Pozdr.

  • Oczywiście mógłbym napomknąć o beznadziejnym aktorstwie i zdjęciach jak z telewizyjnej telenoweli, jednak widzę ten film przez pryzmat polityki bardziej niż jako zjawisko typowo filmowe, stąd taki a nie inny ton komentarza.
   I nie chodzi o sprawy nie po mojej myśli, tylko o sposób opowiadania o katastrofie – a to jest ewidentnie jednoznaczne w zwiastunie, co irytuje mnie (innych nie musi).

 • Krzysiek eM

  „Gorszy sort musi znać swoje miejsce.” Mam rozumieć, że KMF bawi się w politykę i pokazuje po której jest stronie.

 • Jan Dąbrowski

  Tagline, który widać na plakacie jest akurat bardzo trafiony. Nie ma wątpliwości, że film będzie tragedią, która wstrząśnie Polską ;)

 • Uzi

  No i przede wszystkim da się zauważyć, że w tym „czymś” grają same aktorskie podrzutki, żeby nie wymieniać po nazwiskach bo po co? Smutne, że nawet pan Bukowski się tam załapał, widać, pomyślał chłop, „albo Smoleńsk, albo nic”. No i wybrał nic.


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

Czarno Na Białym - WIDMO [Diabolique]

Następny tekst

Cooper nie żyje. Odważna analiza INTERSTELLARTagi:

OSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE