Artykuł

Poza gatunkiem Sci Fi – Transatlantyk

Autor: REDAKCJA
opublikowano

Cykl "Poza gatunkiem Sci-Fi" był wyświetlany w ramach festiwalu Transatlantyk w Poznaniu. 7 filmów  definiujących na nowo to, co potocznie nazywa się kinem SF. 7 filmów skrajnie odmiennych stylistycznie i fabularnie. 7 filmów, z których każdy jest warty obejrzenia i wyrobienia osobistej opinii. 


BEYOND THE BLACK RAINBOW

Boski elektro-trans

W „Po drugiej stronie czarnej tęczy” znaleźć możemy wiele odniesień do twórczości Kubricka, Cronenberga, Tarkowskiego i Carpentera, choć to pewnie nie jedyne nazwiska, które wywarły wpływ na ostateczny kształt tego retro SF. 

 PRZECZYTAJ CAŁĄ RECENZJĘ


 

SHUFFLE

O tym, co ważne

Jeśli takie tytuły, jak „Eternal Sunshine of the Spottless Mind”, „Memento”, „Dzień świstaka” coś wam mówią, lubicie surrealizm w wykonaniu Davida Lyncha, doceniacie nietypowe filmowe konstrukcje, „Shuffle” może się wam spodobać. 

PRZECZYTAJ CAŁĄ RECENZJĘ

 

FAZA 7

Sąsiad gorszy od wirusa

Słowne potyczki szybko zamieniają się jednak w strzelaniny, a ciekawie nakreślona sytuacja przeistacza się w upstrzoną krwawymi efektami jatkę. Druga połowa „Fazy 7” to już właściwie jedna wielka masakra…

 PRZECZYTAJ CAŁĄ RECENZJĘ

 

LUNOPOLIS

Prawda leży daleko

W "Lunopolis" jest kilka ciekawych pomysłów, które rozwinięte są w całkiem sprawny sposób, ale produkcja cierpi również na zwyczajowe przypadłości niskobudżetowego, amatorskiego filmu.

PRZECZYTAJ CAŁĄ RECENZJĘ

 

GHOSTS WITH SHIT JOBS

Fantastycznonaukowa ciekawostka

„Ghosts with Shit Jobs” nie jest kolejną typową dystopią science-fiction, w której ładne kadry  i wszędobylskie efekty komputerowe zastępują zbyt często interesującą treść. To nakręcona w konwencji dokumentu fantastycznonaukowa refleksja nad współczesnością.

 PRZECZYTAJ CAŁĄ RECENZJĘ

 

 

LOS CRONOCRIMENES

Kłopotliwe podróże w czasie

Dobrze jest zobaczyć film o podróżach w czasie bez wymyślnych wehikułów, gadżetów, kostiumów czy wszechobecnego CGI. Warto pochwalić reżysera, który przy pomocy trzech aktorów oraz jego samego w roli naukowca potrafił stworzyć ciekawe kino…

PRZECZYTAJ CAŁĄ RECENZJĘ

 

ERRORS OF THE HUMAN BODY

Prawie jak SF

Początkowo mamy do czynienia z dramatem, który spokojnie snuje się wraz z bohaterami po sterylnych korytarzach, aby za chwilę dać nadzieję wejścia w klimaty SF i przesunięcia się w stronę wspomnianego wcześniej thrillera. 

PRZECZYTAJ CAŁĄ RECENZJĘ

 

 

Ostatnio dodane