Park Jurajski - artykuł o filmach | FILM.ORG.PL

Park Jurajski
Szymon Pajdak
27.04.2013


20 lat temu Steven Spielberg dokonał niemożliwego. Cofnął wskazówki zegara o 65 mln lat i zabrał nas w magiczną podróż do zaginionego świata – świata, którym rządziły dinozaury.

Dla dzieciaka, którego półki uginały się pod ciężarem figurek rozmaitych gadów, a szuflady pełne były czasopism o paleontologii, to było jak spełnienie marzeń. Z różnych niezależnych ode mnie przyczyn nie dane mi było zobaczyć „Parku Jurajskiego” w kinie. Seans zafundowałem sobie rok później na pirackiej kasecie VHS. Zebraliśmy się z kolegami wokół 21′ telewizora marki Funai i totalnie odpłynąłem… Decyzja o wypuszczeniu skonwertowanego do 3D filmu na jego 20-lecie była jedną z najlepszych kinowych wiadomości, jakie usłyszałem w 2012 roku. Zobaczyć klasykę na dużym ekranie? Tego nie można było przepuścić!

Co napisać o filmie, o którym powiedziano już wszystko? Przecież tę historię zna prawie każdy. Naukowcy z firmy InGen pod wodzą milionera Johna Hammonda wydobywają z komara zatopionego w bursztynie DNA dinozaura. DNA, które w połączeniu z kodem genetycznym współczesnych płazów daje możliwość przywrócenia wymarłych zwierząt. Oczywiście ludzie nie byliby sobą, gdyby nie chcieli bawić się w Boga, a przy okazji zarobić. Na kilka dni przed otwarciem parku właściciel zaprasza na wyspę trójkę konsultantów: paleontologa,  dr. Alana Granta, paleobotanika, dr Ellie Sattler, oraz matematyka, specjalistę ot teorii chaosu – dr. Iana Malcolma. Wspomniana trójka razem z wnukami Hammonda udaje się na wycieczkę objazdową po wyspie. Niestety awaria zasilania doprowadza do tego, że gady opuszczają swoje wybiegi.

„Park Jurajski” to obraz przełomowy. Produkcja, w której zagrało dosłownie wszystko. Mimo że film różni się w kilku aspektach od książki i brakuje w nim naukowych analiz, a całość jest nieco złagodzona, ogląda się go znakomicie. Świetni są aktorzy, zarówno ci dorośli, z genialnym, niesamowicie naturalnym Goldblumem na czele, jak i dzieciaki, które w odróżnieniu od większości młodocianych aktorów – nie są irytujące. Pozostali nie zostają w tyle, podchodzący z dystansem Neill, śliczna Dern i pełen wiary Attenborough. Każda postać, niby jest oparta o stereotypy, a jednak ma jakieś unikalne cechy, dzięki, którym staje się szalenie autentyczna.  Poziom trzyma tempo akcji, zapadająca w pamięci muzyka z nieśmiertelnym motywem przewodnim oraz przede wszystkim efekty specjalne. Film to kamień milowy w tej dziedzinie, nadal bije na głowę większość dzisiejszych produkcji! Animatronika w połączeniu z CGI sprawia, że dinozaury wydają się autentycznie niebezpieczne. Każdy, kto chociaż raz widział zwężającą się źrenicę T-Rexa, zapamięta tę scenę do końca życia. Oglądając „Park Jurajski” nawet teraz, 20 lat po jego premierze, pod względem technicznym nie można się przyczepić praktycznie do niczego. Stan Winston i jego ekipa wykonali kawał bardzo dobrej roboty, słusznie nagrodzonej Oscarem.

Oprócz tego Spielberg tworzy konsekwentnie cały pełen szczegółów świat. Wszystko ma swoje miejsce, nic nie jest jedynie ozdobą czy pustą wydmuszką cieszącą oczy. Reżyser nie traktuje widza jak idioty, a wszystko, co dzieje się na ekranie, pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym. Aby rzecz zadziałała, trzeba coś w tym kierunku zrobić, np. przejść z punktu A do punktu B. Niby oczywiste, a jednak bardzo często pomijane. Wszystko to sprawiło, że „Park Jurajski” szturmem zdobył kina na całym świecie, co zresztą potwierdziły wyniki box office. Film zarobił prawie miliard dolarów i do tej pory znajduje się w pierwszej dwudziestce najbardziej kasowych produkcji w historii kina. Oprócz Oscara za efekty specjalne, film otrzymał statuetki za najlepszy dźwięk i montaż dźwięku. Wszystko to było jednak niczym w porównaniu z uwielbieniem widzów, którzy „Parkiem Jurajskim” byli oczarowani i zachwyceni. Słusznie! Spielberg potrafi wydobyć dziecko z dorosłego, zachwycić, a adaptacja powieści Crichtona jest tego doskonałym przykładem. Dziełem, które mimo upływu lat wciąż ogląda się znakomicie.

Obejrzenie filmu w zremasterowanej wersji 3D to wręcz obowiązek każdego szanującego się kinomana, tym bardziej, że wypada ona świetnie! Dla osoby, dla której będzie to pierwszy kinowy seans jest to coś niesamowitego. Widać przede wszystkim szczegóły, które umykają kiedy produkcję Spielberga oglądamy w TV. Obraz jest głęboki i ostry, ale na szczęście nic nie wylatuje w naszą stronę z ekranu. Nie jestem pewien, ale niektóre efekty komputerowe również wyglądają na delikatnie podrasowane. To fantastyczne jak człowiek daje się wciągnąć w prezentowany świat. Jak popiera Malcolma, kiedy mówi o tym, że życie znajdzie sposób, cieszy się razem z Ellie, kiedy ta po raz pierwszy widzi Triceratopsa i czuje strach podczas ataku T-Rexa. Kiedy bohaterowie pierwszy raz widzą wyspę, a w tle pojawia się motyw przewodni, autentycznie miałem ciarki! Dałem się ponieść i czerpałem radość z seansu, porównywalną do tej, kiedy to razem z kolegami widziałem to dzieło po raz pierwszy.

„Park Jurajski” sprawił, że ludzie ponownie oszaleli na punkcie dinozaurów. Producenci, widząc, że pieniądze płyną nieprzerwanym strumieniem, zadbali, by charakterystyczne logo ze szkieletem na czerwonym tle pojawiło się praktycznie na wszystkim. Kolorowanki, pudełka śniadaniowe, plecaki, kubki, zabawki, albumy z naklejkami i masa innych przedmiotów związanych z filmem Spielberga sprzedawała się znakomicie.

Dużą popularnością cieszyły się także komiksy wydawane przez Topps Comics oraz IDW Comics, wśród których, oprócz adaptacji filmowych, furorę robiły serie takie jak „Jurassic Park: The Devils in the Desert” i „Return to Jurassic Park.” Powstało także sporo gier komputerowych na różnego rodzaju platformy, wśród których z pewnością wyróżnić można „Jurrasic Park: Operation Genesis”. Produkcja pojawiła się w 2003 roku na komputerach stacjonarnych oraz Playstation 2 i Xbox.

Gra była przedstawicielem popularnego gatunku tzw. tycoonów i skupiała się na zarządzaniu parkiem rozrywki, którego główną atrakcją są oczywiście dinozaury. Zadaniem gracza było utrzymanie parku, rozwijanie infrastruktury, inwestowanie w badania oraz reagowanie na sytuacje ekstremalne. Oprócz tego dostaliśmy możliwość zwiedzenia własnych włości pieszo, jako klient, jeepem na safari czy też helikopterem.

Nie mogło zabraknąć również parków rozrywki sygnowanych charakterystycznym logiem. Do tej pory powstały trzy takie obiekty, w Universal Studios w Hollywood, Japonii oraz Singapurze. Niedługo dołączy do nich kolejny, wybudowany w Dubaju. Są to głównie aquaparki stylizowane na wyspę dinozaurów i bawiące się wykorzystywaniem motywów z filmów.

„Park Jurajski” doczekał się dwóch sequeli – „Zaginionego świata” oraz „Parku Jurajskiego III”. Dla celów pierwszej produkcji Michael Crichton zrobił coś, co zdarzyło mu się po raz pierwszy i ostatni – napisał kontynuację swojej powieści. Tekst na scenariusz przerobił David Koepp, wrzucając do niego przy okazji kilka patentów, które wypadły przy realizacji części pierwszej.

Od momentu wypadku na Isla Nublar minęły 4 lata. Okazuje się jednak, że istnieje druga, bliźniacza wyspa, na której istniało jeszcze jedno laboratorium hodujące dinozaury. John Hammond prosi dr. Malcolma o jej zbadanie. Ten początkowo odmawia, jednak kiedy okazuje się, że znajduje się tam jego narzeczona, postanawia wyruszyć. Niestety siostrzeniec milionera, Ludlow, wysyła na wyspę własną ekipę. Myśliwych, których zadaniem jest złapanie kilku dinozaurów i przywiezienie ich na kontynent, gdzie będą atrakcją w kolejnym parku rozrywki.

Kontynuacja okazała się filmem słabszym od części pierwszej. Kulał przede wszystkim pełen nielogiczności i naciąganych zdarzeń scenariusz. Zawiodła także część obsady. Goldblum stracił gdzieś swoją naturalność, zaś Julianne Moore była wyjątkowo irytująca i bezbarwna. Na szczęście drugi plan z Vincentem Vaughnem, Petem Postlethwaitem i Peterem Stormare skutecznie nadrabiał braki postaci wiodących. Szkoda również, że film został okaleczony na stole montażowym, przez co momentami wydaje się nieco chaotyczny. Na szczęście fantastyczne efekty oraz dobre tempo akcji sprawiają, że ogląda się go bardzo przyjemnie. Jest w „Zaginionym świecie” także kilka scen perełek, które można oglądać w nieskończoność – atak tyranozaurów na przyczepę, przemarsz stegozaurów czy raptory w wysokiej trawie to obrazy, które trudno wymazać z pamięci.

Mimo mieszanych opinii film zarobił ponad 600 mln dolarów, a Akademia ponownie doceniła Stana Winstona i jego załogę nominacją do Oscara za najlepsze efekty specjalne. Tym razem statuetka powędrowała jednak do ekipy odpowiedzialnej za „Titanica” Jamesa Camerona, który w 1997 roku całkowicie zdominował galę.

Produkcję nominowano także do Złotych Malin w kategoriach film niebezpieczny dla zdrowia i życia publicznego(!?), najgorszy remake lub sequel oraz najgorszy scenariusz. Na szczęście „nagrody” powędrowały do kogoś innego, bo „Zaginiony świat”, pomimo wielu niedociągnięć, jest filmem wartym zobaczenia. Wpływy sprawiły, że realizacja sequela była jedynie kwestią czasu.

Szukający funduszy dr Grant daje się namówić małżeństwu Kirby na wyprawę na wyspę Isla Sorna, gdzie znajdują się pozostałości po laboratoriach InGenu. To, co początkowo wydaje się wycieczką, okazuje się misją ratunkową, gdyż podczas lotu na paralotni na wyspie rozbił się ich 14-letni syn.

„Park Jurajski III” jest filmem słabym. Źle zagranym, z irytującymi bohaterami, wśród których przoduje Tea Leoni, oraz mnóstwem rażących błędów logicznych. Momentami można odnieść wrażenie, że całość składa się z „odpadków” po części pierwszej i drugiej. Nie ma w tym krzty oryginalności, ani jednego motywu, który zapadłby w pamięć na dłużej, ale mimo tego ogląda się go całkiem nieźle. Efekty w dalszym ciągu robią wrażenie, a akcja pędzi na złamanie karku, dzięki czemu jesteśmy w stanie przymknąć oko na wszystkie głupoty, których na ekranie jest co niemiara.

Niestety – to nie wystarczyło. Wpływy z kas były dużo mniejsze niż zakładano, przez co temat ucichł na kilka dobrych lat. Co prawda raz na jakiś czas podczas przeszukiwania sieci można było natknąć się na nieśmiałe zapowiedzi części czwartej, były to jednak informacje niepotwierdzone. Pierwsze konkrety pojawiły się w lipcu 2012 roku, prognozowano, że film mógłby mieć premierę 2 lata później, co zresztą zostało potwierdzone na początku tego roku.

Wiadomo już, że scenariusz napiszą Rick Jaffa oraz Amanda Silver, czyli osoby odpowiedzialne za bardzo udany remake „Planety Małp”, zaś za kamerą stanie Colin Trevorrow. Reżyser, który ma na swoim koncie tylko jeden projekt pt. „Na własne ryzyko”, czyli nieźle przyjętą komedię romantyczną z elementami science fiction. Trzeba przyznać, że powierzanie tak uznanej marki w ręce nowicjusza jest pomysłem szalenie ryzykownym, jednak Spielberg, który razem z Frankiem Marshallem został producentem filmu, apeluje o więcej zaufania.

Historia w dalszym ciągu owiana jest tajemnicą, nie wiadomo także, czy Sam Neill, Laura Dern i Jeff Goldblum powtórzą swoje role. Jack Horner, światowej sławy paleontolog, który na planie pojawi się w charakterze eksperta, zdradził jednak, że w filmie obejrzymy całkiem nowego przeciwnik T-Rexa. Cóż, mając w pamięci część trzecią, trudno powiedzieć, żeby była to dobra wiadomość. Niemniej pozostaje czekać na dalsze informacje i przecieki, a także cieszyć się wchodzącą dzisiaj do polskich kin wersją 3D, bo cofa nas ona w czasie do 1993 roku i przypomina jak to jest być dzieckiem. Fascynuje tak samo jak za pierwszym razem.

 

Arahan

Pracownik, student i podróżnik. W świat filmu ucieka od otaczającej go rzeczywistości. Uwielbia Spielberga, Nolana, Leone, Tarantino, del Toro i Scorsese. Na ekranie lubi oglądać DiCaprio, McGregora, Pacino, Daniela Day-Lewisa i Oldmana. Kino ma przede wszystkim wzbudzać emocje, niezależnie od tego jakie one będą. Ma wzruszać, zaskakiwać, dawać radość i skłaniać do refleksji - wszystko zależne od nastroju. Pierwszą recenzję do redakcji wysłał w 2009 roku, a od listopada 2011 pisze w miarę regularnie, raz lepiej, a raz gorzej, ale chyba nie tak źle skoro zaproszono go do zacnego KMF-owego grona.

Latest posts by Arahan (see all) • MojeNajlepszeFilmy

  Czy ten artykuł nie powinien się pojawić w dziale lat 70’tych?

  • a dlaczego powinien?

   • MojeNajlepszeFilmy

    Jako żart, tak jak mój komentarz.
    …zapomniałem, że w internecie się nie żartuje ;P

    • asior

     żart jest wtedy śmieszny kiedy jest zrozumiały dla wszystkich a nie tylko dla autora…

  • Dawid Sosin

   LOL

 • Jakub Piwoński

  no ej, szymon, nie przesadzaj. komedia „na własne ryzyko” została przyjęta bardzo dobrze (91% świeżych pomidorów chociażby) i między innymi dlatego zwróciła uwagę na osobę reżysera :). poza tym bardzo fajny artykuł- chyba się jednak wybiorę do kina na wersje 3D by odświeżyć wspomnienia.

 • Film, dzięki któremu zostałem filmowcem :)

 • Be

  Na własne ryzyko „średnio przyjętą komedią”? Co tam 94% na RT, nagroda ISA, nagroda w Sundance, nominacje do Saturnów, nawet nagroda w Polsce na festiwalu Filmów Amerykańskich we Wrocławiu. No i tak w ogóle to bardzo, bardzo fajny film.

  • Szymon Pajdak

   Ok, zmieniłem na nieźle przyjętą ;) przepraszam, ale sam filmu nie widziałem, zasugerowałem się nieodpowiednim portalem filmowym, gdzie film miał niskie oceny.

   • Szymon, Ja czegoś nie rozumiem. Jak mogłeś recenzować film, którego nie widziałeś?
    Obejrzałem go w 1995r. i to były wrażenia!!! Pozdrawiam wszystkich miłośników JP:) aha i nie sugeruj się filmwebem, bo to zbiorowisko krzykaczy:) Przygotuj się do następnej recenzji , bo widzę w Tobie potencjał :)

 • Dawid Sosin

  master text, ja bylem szczesciarzem i widzialem w kinie, w 3 klasie szkoly podstawowej :D pokochalem ten film i widzialem go niezliczona ilosc razy, byla to moja pierwsza naprawde ogromna kinowa fascynacja (byc moze nawet obsesja, hahaha) w zyciu ^^ pamietasz albumy do wklejania?

  • Szymon Pajdak

   jasne, że pamiętam :)

 • Mefisto

  Zabrakło mi wspomnienia o albumie z nalepkami :) No i nie zgodzę się z tym, że w JP3 brak pamiętnego motywu – a dinozaur z komórką w brzuchu? Poza tym ten film to świetna komedia, przy której trudno źle się bawić :)

 • Veers

  Co do powieści Michaela Crichtona to trudno nazwać ją kontynuacją książki „Park Jurajski”. Książka „Zaginiony świat” to kontynuacja filmu, a nie książki. W książce przeżyli zupełnie inni bohaterowie, niż w filmie. Np. postać Malcolma w książce umiera, w filmie nie. Natomiast w książce przeżywa myśliwy, a w filmie ginie. A w „Zaginionym świecie” matematyk ma się jak najlepiej.

 • Kazik

  Śliczna Dern??? Bosze, niech będzie pełna wdzięku, ale jaka śliczna!

  • John Wayne

   Ha ha, też mnie miąchnęło, Laura Dern śliczna. Ha, ha…

 • Karol

  Co do podrasowanych efektów… Nie sądzę by te były jakoś ulepszane ale niektóre wpadki wizualne, takie jak włos na kamerze w ostatnim ujęciu i (chyba) niedokończony elektryczny płot po obu stronach bramy wjazdowej do parku zostały poprawione/usunięte/uzupełnione. A na miano najlepszego efektu 3D wg mnie zasługuje velociraptor wyskakujący do nogi Lex. Byłem wczoraj na seansie i miałem dosłownie ciarki. ;)

 • Kazik

  Irytują mnie też tego typu recenzje. „kulał pełen niedorzeczności scenariusz”, przykład poproszę. „Irytująca i bezbarwna Moore” znowu, poproszę przykład. „scenariusz pełen dziur” jak wyżej. Nie pisze się recenzji w ten sposób, na zasadzie, „wiem ale nie powiem a nie powiem bo to oczywiste” Nic nie jest oczywiste. Nie wystarczy napisać, że ktoś jest np idiotą, wypada to uzasadnić.

  Czy naprawdę jest ktoś kto zajmował by się korektą tego typu recenzyjnych kwiatków?

  • Szymon Pajdak

   Tak, rzucę przykładami i zepsuję komuś oglądanie filmu. To są moje subiektywne odczucia nie zgadzasz się to napisz własną, proste nie? Panie krytyk

   • Kazik

    „napisz własną”. Wiesz kto odpowiada tego typu zdaniami? Mam ci napisać, panie, pożal się Boże, recenzencie? Do szkoły!

    • Szymon Pajdak

     Uwielbiam takich krzykaczy i internetowych napinaczy jak ty :) piszę dla własnej przyjemności, z tego co wiem ludziom się podoba, tobie nie? Twój problem, krytyka, owszem, ale sensowna. Ty chyba nie masz co robić z wolnym czasem i szukasz zaczepki. Jak to mówią kozak w necie, pi** w świecie.

 • enrique

  1 część – żaden inny film nie wywarł na mnie takiego wrażenia (żałuje, że nie obejrzałem go po raz 1 w kinie), mając te 8 lat zastanawiałem się, w jaki sposób oswoili i wytresowali te zwierzęta, a nie tam jakieś przywrócenie do życia – przecież to takie proste, wystarczy wziąć trochę DNA np. żaby…
  Do dziś się zastanawiam dlaczego soundtrack nie był chociażby nominowany do Oscara ( przez Listę Schindlera?), przecież to jeden z najwspanialszych soundtracków jakie kiedykolwiek powstały…
  Do dziś się także zastanawiam, dlaczego ta małolata nie zgasiła tej latarki w scenie z T-Rexem – ten motyw widać umknął też twórcom serialu HISHE w odcinku o Jurassic Park
  2 część – chcę tu zwrócić uwagę na jedną kwestie, o której chyba nikt jeszcze nie wspomniał pisząc/rozmawiając o tej części, mianowicie o zdjęciach; zwróćcie uwagę na to, że ten film składa się przede wszystkim z dość długich (nie mam na myśli czasu oscylującego wokół kilu minut tylko kilkanaście i więcej sekund) i interesująco zaaranżowanych mastershotach, nie wiem ile w tym zasługi Kamińskiego czy samego Spielberga, ale bardzo podoba mi sie taki sposób kręcenia, bez dynamicznego montażu, spójrzcie na ujęcie gdy widać po raz 1 Goldbluma i jak wchodzi do metra a kamera podażą za nim, albo jak Velociraptor atakuje Goldbluma a ten ucieka do pomieszczenia w stacji benzynowej a wcześniej odciąga jego uwagę od Moore i tej dziewczynki, chociażby dla sposobu pracy kamery i aranżacji scen warto docenić ta cześć, no i podoba mi się również nowy główny muzyczny motyw przewodni

 • Paweł Tylko Wtajemniczeni Wied

  Byłem w kinie na 3d, może mi ktoś powiedzieć, czemu jakość obrazu była fatalna? Zero jakiejkolwiek poprawy kolorystyki… szarobura zieleń wyspy… szkoda.

  • karol

   Ja odniosłem inne wrażenie. U mnie obraz był piękny, ostry itp. :)


Przeczytaj jeszczePoprzedni tekst

RED 2 - zwiastun

Następny tekst

Synowie Lee MarvinaOSTATNIE KOMENTARZE NA STRONIE