Ranking

ALE NUMER!

czyli przegląd tytułów z cyferkami

Autor: Jacek Lubiński
opublikowano

IX

Przywołując diabła.

Kolejna liczba szczęśliwa – na Dalekim Wschodzie widzą w niej gwarancję długiego życia. Dla Żydów to z kolei symbol odrodzenia i podróży, co można odczytywać różnie, zważywszy, że w chrześcijaństwie wędrówka do piekła prowadzi przez dziewięć bram. Z drugiej strony dziewięć jest także anielskich chórów, a Allah posiada 99 imion. Dziewiątka była też ważna dla kultur Indian Amerykańskich i starożytnej Grecji. A według hinduskich nauk jogi człowiek posiada dziewięć naturalnych otworów w ciele. Dziewięć miesięcy trwa także ciąża u kobiety (i tak, powstał film o takim tytule). Natomiast koty mają ponoć dziewięć żyć. I niemal wszystkie te rzeczy znajdziemy w kinie.

Przyjemna, prawiąca o przeznaczeniu animacja 9 oraz muzyczne, wypełnione miłością do kobiet Nine – Dziewięć same przywołują się tu na myśl. Równie mało oryginalnym tytułem może pochwalić się komedia Nine Lives, czyli po polsku Jak zostać kotem. Bezpośrednio do ilości kotowatych żywotów odwołuje się także druga część przygód rubasznego futrzaka Fritza oraz surrealistyczny film z 2000 roku o Tomaszu Katzu (czyżby daleki kuzyn?). Dopiero co mogliśmy oglądać także jak wygląda 9. życie Louisa Draxa.

The Ninth Gate, Johnny Depp, 1999

W latach 70. Abel Ferrara podpisał się pod pornosem Nine Lives of a Wet Pussy (w wolnym tłumaczeniu: Dziewięć żyć mokrej cipki), a Dario Argento stworzył Kota o dziewięciu ogonach (tytuł bezpośrednio odwołuje się do bicza o nazwie kańczug, za pomocą którego zarówno karano nieposłusznych, jak i samoczynnie pokutowano za grzechy). Sensacyjne Psy mafii to z kolei w swym pierwotnym nazewnictwie Triple 9. A jeśli mowa o zwierzaczkach, to nie można zapomnieć o K-9 – jednocześnie komedii z Jamesem Belushim oraz nazwie policyjnej jednostki na cztery łapy (ciekawe czy uczą tam karate?).

Dziewiąte Wrota Polańskiego wracają na ścieżkę stricte religijną, bezpośrednio przywołując diabła (wszak 9 to odwrócone 6, a premiera odbyła się w 1999 roku). Podskórnie, na zasadzie alegorii, da się wyczuć te konotacje także w mało znanej w Polsce, ogółem niedocenionej adaptacji powieści The Ninth Configuration (Dziewiąta konfiguracja) zmarłego niedawno Williama Petera Blatty’ego. W Rosji wojenną klasyką szybko stała się 9 Kompania, w USA niezwykle popularna była, przerobiona również na serial, komedia Od dziewiątej do piątej (9 to 5) z Dolly Parton, a Dystrykt 9 z RPA okazał się nieoczekiwanym hitem roku… 2009. Dokładnie pół wieku wcześniej Ed Wood nakręcił „najgorszy film w historii”, czyli Plan dziewięć z kosmosu. W końcu nie można też przejść obojętnie obok 9 1/2 tygodnia – kanonu kina erotycznego, w którym nadal wiele kontrowersji wzbudza także 9 songs Michaela Winterbottoma.

Ostatnio dodane