Ranking

ALE NUMER!

czyli przegląd tytułów z cyferkami

Autor: Jacek Lubiński
opublikowano

II

Choć dwójka na świadectwie wygląda marnie, a drugie miejsce na mecie nic nie znaczy, to nie ulega wątpliwości, że sama cyfra wydaje się zdecydowanie atrakcyjniejsza od poprzedniczki. To najmniejsza liczba pierwsza i pierwsza tutaj, którą można określić mianem parzystej. Dwójka jest podstawą najprostszych systemów liczbowych. Dwa to dualizm, dychotomia dobra i zła, a w życiu para, bliźniaki. I mimo iż nieszczęścia zdają się chodzić właśnie dwójkami, 2 kojarzy się raczej pozytywnie i pewnie. W kinie numer ten symbolizuje… sequel.

Wszystkich części drugich, ani tym bardziej kolejnych, wymienić jednak nie sposób. Chociaż logicznym wydaje się wzmianka o Dwóch wieżach w fantastycznej trylogii Władca Pierścieni i oczywistym następstwie Kilera jakim było… Kiler-ów 2-óch. Podobnie Hollywood potraktowało Chinatown dopisując mu po latach kontynuację w postaci Dwóch Jake’ów. Także Julie Delpy spędziła wpierw Dwa dni w Paryżu, a następnie tyleż samo w Nowym Jorku. A skoro już przy tym oznaczeniu czasu jesteśmy, to iście gwiazdorską obsadę można obejrzeć w zapomnianym kryminale Dwa dni z życia doliny, a talent Marion Cotillard podziwiać w Dwa dni, jedna noc. Dwa światy to natomiast nie tylko stare reality show, ale przede wszystkim komedia z Morganem Freemanem i Paz Vegą (którą za oceanem zowią 10 Items or Less).

48 Hrs., Eddie Murphy i Nick Nolte, 1982

Listonosz zawsze dzwoni dwa razy.

Nie można zapomnieć też o nieśmiertelnym duecie Eddie Murphy-Nick Nolte, którym dwie doby dwukrotnie liczono pod postacią 48 godzin. Romans na dwie noce przeżyli z kolei całkiem niedawno Analeigh Tipton i Miles Teller. O wiele więcej od scenarzystów dostała Sandra Bullock, bo aż Dwa tygodnie na miłość do Hugh Granta. A że Miłość ma dwie twarze (The Mirror Has Two Faces) z pewnością potwierdzi nam Barbra Streisand. Ona i Audrey Hepburn wespół z Albertem Finneyem, czyli pamiętnych Dwoje na drodze. Duety uzupełniają jeszcze chociażby Agenci Denzel Washington i Mark Wahlberg (w oryginale 2 guns), Oscarowa Sophia Loren i Eleonora Brown, czyli Matka i córka (tytuł włoski, La ciociara, oznacza dosłownie dwie kobiety) oraz Michael Biehn i Matt Craven, którzy w 1991 roku stanęli wspólnie na filmowym K2. Na rodzimym poletku wystarczy wspomnieć krótkometrażowych Dwóch ludzi z szafą Polańskiego czy proroczą bajkę dla najmłodszych, która prawi O dwóch takich, co ukradli Księżyc.

Idąc dalej – w kultowych Porachunkach cała sprawa rozbija się o dwa muszkiety (org. Lock, Stock and Two Smoking Barrels), a w mało znanym u nas kinie drogi Two-Lane Blacktop o beton (tytuł dosłownie oznacza dwupasmową asfaltówkę). W westernie siostra Sara ma dwa muły (Two Mules for Sister Sara), w animacji Kubo gra na dwóch strunach, a w komedii Steve Martin udowadnia, że co dwie głowy, to nie jedna (Człowiek z dwoma mózgami). Z kolei w dwukrotnie adaptowanej powieści Jamesa M. Caina Listonosz zawsze dzwoni dwa razy. Tegoż autora było także słynne Podwójne ubezpieczenie. Również podwójną, acz grę (Two for the Money) prowadzili ze sobą natomiast Al Pacino i Matthew McConaughey.

Ostatnio dodane