Ranking

10 FILMOWYCH SZAF. BO LICZY SIĘ WNĘTRZE

Autor: Jan Dąbrowski
opublikowano

Wiosenne porządki już za nami, zbliżająca się jesień oznacza odkurzenie ulubionej kurtki lub płaszcza, a także dobór obuwia. Każda zmiana pory roku i pogody wiąże się z zaglądaniem do szafy, choć ona może mieć wiele innych zastosowań. Najsłynniejsza jest chyba ta, której używali bohaterowie literackich i filmowych Opowieści z Narnii, by przejść z jednego świata do drugiego. Na tym jednak nie kończy się wyobraźnia twórców, którzy w szafach umieszczają przeróżne rzeczy, a czasem z niej samej robią kluczowy rekwizyt.

Zestawienie dla miłośników stolarstwa, zamkniętych przestrzeni i szafiarek, oczywiście.

1. Watchmen. Strażnicy

Po tragicznej śmierci Komedianta (Jeffrey Dean Morgan) w jego mieszkaniu pojawia się jego kolega z dawnych czasów – Rorshach (Jackie Earle Haley). W poszukiwaniu ewentualnych śladów mordercy przeszukuje apartament zmarłego, w tym również jego szafę, która skrywa superbohaterską garderobę i sprzęt.

ssssssssssssss

2. Komornik

Podczas wykonywania czynności służbowych komornik Lucjan Bohme (Andrzej Chyra) przypadkowo zrywa małej dziewczynce łańcuszek z szyi. Okazuje się, że jest to córka jego szkolnej miłości, Gosi (Kinga Preis). Jakiś czas później Bohme wraca do niej pod pretekstem oddania łańcuszka. Kobieta nie chce wpuścić Lucjana, zastawia więc drzwi szafą. Kiedy skruszony komornik zaczyna mówić do Gosi z korytarza, ta wchodzi  do szafy i słucha.

Bez tytułu

3. Nic śmiesznego

Niezadowolony z życia – przez ciągłe bycie na drugim miejscu – Adam Miauczyński (Cezary Pazura) wreszcie zostaje pierwszym reżyserem i kręci własny film. Okazuje się, że to wcale nie jest taka prosta sprawa. Aktorzy pijani, terminy gonią, a zamówione na potrzeby produkcji sztuczne penisy do niczego się nie nadają. Sfrustrowany technicznymi trudnościami bohater w zamyka się w szafie i z niej wydaje polecenia ekipie filmowej.

Bez tytułu2

4. Miś

Zgodnie z peerelowską myślą techniczną szafa też może wzbogacić czynnik społeczny. Trener drugiej klasy w klubie sportowym „Tęcza”, Wacław Jarząbek (Jerzy Turek), pod nieobecność prezesa (Stanisław Tym) deklamuje swoje przemyślenia, stojąc przed szafą. Dzięki temu ma poczucie spełnionego obowiązku, a po powrocie prezes może odtworzyć wypowiedzi personelu, przewijając taśmę magnetofonu umieszczonego wewnątrz mebla.

0002H3Y2R0PKOPJN-C0

5. Cela

Podczas wnikania w umysł nieprzytomnego schizofrenika-mordercy, Carla (Vincent D’Onofrio), doktor Katherine (Jennifer Lopez) spotyka chłopca będącego młodszą wersją chorego przestępcy. Gdy pojawia się niebezpieczeństwo, dziecko wpycha kobietę do szafy i zamyka tam, by ją ukryć. Mebel staje się dla bohaterki azylem i więzieniem.

szafac

6. Dwaj ludzie z szafą

Sztandarowy przykład twórczego wykorzystania mebli w kinie. Przenoszona przez dwóch mężczyzn szafa przemierza plażę, ulice, a także nie zostaje wpuszczona do komunikacji miejskiej ze względu na gabaryty. Roman Polański w dobrej formie.

dwaj_ludzie_z_szafa_1

7. Ojciec chrzestny 3

Sycylijski zabójca, Mosca de Montelepere (Mario Donatone), przygotowując się do nowego zlecenia, przegląda ukryte w swojej szafie przebrania, dzięki którym łatwiej mu zaskoczyć ofiarę.

szadfgh

8. Psy 2: Ostatnia krew

Pułkownik Jakuszyn (Sergey Shakurov) gości w Terespolu Franza (Bogusław Linda) i Wolfa (Artur Żmijewski), którzy przyjechali do niego po pieniądze za broń. Żołnierz wyciąga z szafy gotówkę – dwadzieścia jeden milionów dolarów – i proponuje przyjezdnym wódeczkę dla rozluźnienia atmosfery.

sza

9. Dziewczyna z szafy

Jacek (Piotr Głowacki) dzieli swoje życie z autystycznym bratem, Tomkiem (Wojciech Mecwaldowski), choć stara się funkcjonować samodzielnie. By móc spokojnie wyjść z mieszkania, prosi introwertyczną sąsiadkę Magdę (Magdalena Różańska) o opiekę nad niepełnosprawnym bratem. Okazuje się, że wrażliwy autystyk i skryta dziewczyna dobrze się dogadują, a wnętrze szafy staje się dla nich azylem przed światem zewnętrznym.

image00512

10. Opowieści z Narni

Bo bez starej szafy nie byłoby ani lwa, ani czarownicy.

lucy-wardrobe1

Znacie jeszcze jakieś filmy z ciekawą szafą?

korekta: Kornelia Farynowska

Ostatnio dodane